W czasie XIV Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju 20-25.09.2011 r. w pokazie konkursowym na najlepszy film górski została zaprezentowana relacja z wyprawy 7 Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej Keja pt.: „Dach Europy – dobrze mieć marzenia”, która odbyła się w lipcu 2010 r.

Celem wyprawy było obejście masywu Mont Blanc szlakiem zwanym Tour du Mont Blanc, a także próba wejścia na najwyższy szczyt Europy. W wyprawie wzięło udział pięciu harcerzy z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawni harcerze i instruktorzy.

Podczas wyprawy udało się obejść masyw Mont Blanc oraz zorganizować biwak aklimatyzacyjny na lodowcu (3600 m n.p.m.). Dodatkowo udało się wejść na szczyt Gran Paradiso we Włoszech (4061 m n.p.m.). Ze względów pogodowych i kondycji harcerzy z niepełnosprwnością zrezygnowano z próby zdobycia Mont Blanc. Wyprawa zakończyła się olbrzymim sukcesem – każdy z harcerzy wrócił do domu zdrowy oraz pełen niesamowitych wrażeń i doświadczeń.

Pokaz filmu podczas tego ogólnopolskiego festiwalu był wielkim wyróżnieniem i wspaniałym podsumowaniem dla tego przedsięwzięcia.

Więcej informacji na temat wyprawy oraz organizatorów znajdziecie na oficjalnej stronie www.dacheuropy.pl oraz na facebook – Dach Europy. Film można obejrzeć w serwisie YouTube.

pwd. Maciej Łęgowski
współorganizator wyprawy, członek 7 GIDH „Keja”