Już po raz siódmy w Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku spotkaliśmy się 8 lutego pod hasłem „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W spotkaniu zainicjowanym przez Komisję Europejską, a zorganizowanym przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w ramach programu Unii Europejskiej „Safer Internet”, uczestniczyły liczne organizacje i instytucje, którym bezpieczeństwo dzieci w sieci nie jest obojętne. Wśród nich znalazł się także Związek Harcerstwa Polskiego, który reprezentowali instruktorzy Wydziału Promocji Głównej Kwatery ZHP: pwd. Marta Lipska i HO Dariusz Koryto.

Związek Harcerstwa Polskiego wraz z partnerami (UPC Polska oraz Microsoft Polska) realizuje programy „Akademia @-bezpieczeństwa” oraz „3-2-1 Internet” , poprzez które wspólnie uczymy dzieci i młodzież bezpiecznego korzystania z Internetu.

Jako organizacji uczestniczącej w wychowaniu młodego człowieka zależy nam, by społeczeństwo informacyjne służyło każdemu w należyty sposób. Włączając się w tę akcję, jak również działając śródrocznie, chcemy zapewnić instruktorom narzędzie do pracy z zuchami i harcerzami. Pragniemy też zachęcić do działania lokalne środowiska, drużyny, szczepy, by włączając się w tego typu programy i przedsięwzięcia pomogły młodzieży umiejętnie korzystać z zasobów Internetu.

Po krótkiej konferencji każdy z uczestników mógł zapoznać się z ofertą poszczególnych instytucji i ich działaniami na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci. Wszelkie szczegóły dotyczące działań związanych z DBI 2011 znajdują się na stronie www.dbi.saferinternet.pl .

pwd. Marta Lipska
instruktor Wydziału Promocji GK ZHP