8 lutego na wieczną wartę odeszła hm. Halina Maria Wiśniewska, znana jako druhna Babcia.

Druhnę Babcię pożegnamy w poniedziałek 14 lutego o godz. 11.00 w czasie mszy świętej w kościele pw. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach, a następnie odprowadzimy Ją na miejsce wiecznego spoczynku,

Halina Maria Wiśniewska urodziła się 22 września 1920 roku w Milanówku. Jako architekt-urbanista pracowała m.in. w Biurze Odbudowy Stolicy. Była honorowym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jest autorką wielu projektów i opracowań. W 1931 roku wstąpiła do 10 WŻDH im. ks. J. Sułkowskiego . Przyrzecznie Harcerskie złożyła w grudniu 1932 roku. W czasie wojny była drużynową, komendantką Hufca Harcerek Mokotów, pełniła funkcję w sanitariacie Wojskowej Służby Kobiet AK. Stopień harcmistrzyni otrzymała w czasie Powstania Warszawskiego.

Aktywna w harcerstwie bezpośrednio po II wojnie światowej, a następnie od 1971 roku (cały czas w Hufcu Warszawa Mokotów).
W czasie burzliwych zmian, jakie miały miejsce w Związku Harcerstwa Polskiego w roku 1989, działała w słynnej "bandzie czworga" (z hm. Anną Zawadzką, hm. Stefanem Mirowskim i hm. Janem Rossmanem), wspierając odnowę organizacji. W 1997 roku Zjazd Hufca Mokotów wybrał druhnę Halinę na komendantkę hufca. Pełniła tę funkcję do 1999 roku. W ostatnich latach pełniła służbę jako instruktorka Muzeum Harcerstwa oraz Komisji Historycznej Chorągwi Stołecznej ZHP. Jest autorką "Gawęd druhny Babci", interesująco zaprezentowanej z punktu widzenia autorki historii harcerstwa.

Druhna Babcia, mimo włosów przyprószonych siwizną, niejednego młodego instruktora potrafiła  zaskoczyć ciętą ripostą, błyskotliwym wnioskiem bądź oczarować jedną ze swych opowieści.

na podstawie przekazanych informacji
phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP