14 grudnia delegacja ZHP przekazała Światło w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, Caritas Polska oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

14 grudnia delegacja Związku Harcerstwa Polskiego z hm. Dorotą Kołakowską w trakcie tradycyjnej wigilii przekazała Betlejemskie Światło Pokoju Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W imieniu ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski przekazał Światło na ręce przewodniczącego Rady OPWiM prof. Władysława Bartoszewskiego, jego zastępczyni hm. Teresy Hernik i sekretarza Rady dr. Andrzeja Krzysztofa Kunerta. W spotkaniu uczestniczyli również biskup polowy WP ks. Józef Guzdek oraz p.o. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski. Delegacja ZHP składała się z harcerzy z Hufca Podhalańskiego i Hufca Sochaczew. Przedstawiciele Rady otrzymali od harcerzy z Podhala podarunki – niezwykłe stroiki świąteczne i oryginalne zakopiańskie oscypki.

Tego samego dnia nasi harcerze wraz z hm. Pawłem Chmielewskim przekazali Światło przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskupowi Józefowi Michalikowi. Jak co roku arcybiskup Michalik bardzo gościnnie przywitał harcerzy i złożył im serdeczne życzenia świąteczne. Światło Pokoju zostało przekazane także siostrom zakonnym, które pełnią posługę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Zaraz po tych uroczystościach delegacja ZHP udała się na spotkanie do Biura Caritas Polska. W sali, gdzie zebrali się wszyscy pracownicy, harcerze wręczyli Światło ks. dyrektorowi Marianowi Suboczowi. W bardzo miłej atmosferze rozmawiano o celach działania Caritasu i podobnych Caritasowi celach harcerstwa. Harcerze serdecznie podziękowali księdzu dyrektorowi, że jak co roku mogą przekazywać Betlejemskie Światło Pokoju świecami Caritasu, gdyż dzięki temu ta posługa podnosi rangę tego wydarzenia.

Światło niesione rękoma harcerzy i harcerek ZHP dotarło także do Łazienek Królewskich, gdzie zostało przekazane przez dyrektor Muzeum Harcerstwa hm. Katarzynę Traczyk dyrektorowi Muzeum Tadeuszowi Zielniewiczowi.

phm. Agata Grzywacz
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP