16-17 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja CZAS NA NAS – rola organizacji pozarządowych w realizacji zadań zlecanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Przed rozpoczęciem konferencji miał miejsce wernisaż prac uczestników projektu „Przez Polskę czterech pór roku…”. Spośród setek prac wykonanych w czasie warsztatów od sierpnia do grudnia tego roku wybrano najciekawsze, prezentujące różne techniki twórczości.  Uczestnicy konferencji mieli możliwość podziwiania prac, spotkania i rozmowy z uczestnikami projektu oraz z  artystami pod opieką, których powstawały dzieła harcerzy z Nieprzetartego Szlaku.

Konferencję, które rozpoczęła się w sali kolumnowej Sejmu, otworzyła naczelnik hm. Małgorzata Sinica, która w ciepłych słowach powitała zebranych. Phm. Dorota Nowak-Małek odczytała list do uczestników skierowany przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz, która objęła konferencję honorowym patronatem. Słowa powitania i uznania dla działalności na Nieprzetartym Szlaku skierowali posłowie Sejmu RP Katarzyna Hall i hm. Bożena Kamińska, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, sekretarz stanu w MPiPS Jarosław Duda, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych hm. Teresa Hernik oraz  zastępca inspektora sanitarnego kraju hm. Jan Orgelbrand.

W pierwszym dniu konferencji prezentowane były projekty organizacji pozarządowych, m.in: Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji „Poza Horyzonty” Jaśka Meli oraz Nieprzetartego Szlaku ZHP.

W drugim dniu konferencji w gościnnym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 9 w Warszawie toczyły się prace w zespołach problemowych. Instruktorzy Wydziału NS GK ZHP: hm. Agnieszka Nawrocka, phm. Dorota Nowak-Małek, hm. Maria Orłowska oraz hm. Andrzej Zielonka prowadzili zajęcia na temat budowania pozytywnych dla osób niepełnosprawnych relacji w środowiskach lokalnych; wolontariatu osób niepełnosprawnych i wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych oraz współpracy szkół i ośrodków specjalnych z organizacjami pozarządowymi. Po podsumowaniu prac w zespołach uczestnicy konferencji zakończyli ją w harcerskim kręgu.

hm. Dorota Kołakowska
kierownik Wydziału NS