Z rąk naczelnika słowackiej organizacji skautowej Lubomira Ondruska naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica odebrała w Zakopanem w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazanie nastąpiło w trakcie mszy świętej, której przewodniczył biskup Damian Andrzej Muskus.

Świadkami tego wydarzenia byli harcerze i harcerki z całej Polski, skauci słowaccy wraz z komendantem Chorągwi Podtatrzańskiej Janem Skokanem i koordynatorem Betlejemskiego Światła Martinem Gallikiem. We mszy uczestniczyli także mieszkańcy Zakopanego oraz zaproszeni goście. Znak pokoju zgromadzeni przekazali sobie rozpalając 1 000 betlejemskich świec. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych – starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski i burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Z Zakopanego Światło wyruszyło w drogę, by za pośrednictwem harcerzy dotrzeć do domów i instytucji w całym kraju.

Do Krakowa Betlejemskie Światło Pokoju przywiozła naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica. W trakcie uroczystego apelu na Wzgórzu Wawelskim przekazała je komendantowi Chorągwi Krakowskiej hm. Pawłowi Grabce. Wspólnie z 1 200 harcerzami w uroczystościach uczestniczył skarbnik ZHP hm. Lucjan Brudzyński i członkini GK ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus. W Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Pieronka odprawiona została uroczysta msza święta, po której Światło z Betlejem zostało przekazane mieszkańcom Królewskiego Miasta Krakowa.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło także do Częstochowy. Przekazanie na Jasnej Górze rozpoczęło spotkanie opłatkowe, będące zwieńczeniem kampanii programowej "Nasz ślad w historii harcerstwa". Udział w nim wzięli przede wszystkim harcerze i instruktorzy Chorągwi Śląskiej oraz zaproszeni goście z prezydentem Sosnowca Kazimierzem Górskim i posłanką na Sejm RP Beatą Małecką-Liberą. Zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński pzekazał Światło biskupowi Antoniemu Długoszowi, który przewodniczył mszy świętej. Ksiądz biskup podkreślał rolę ognia oraz życzył zgromadzonym, aby "stali się Światłem Betlejemskim". Wszyscy zebrani mogli odebrać Światło z rąk biskupa, księży i władz chorągwi. Uroczystości zakończył krąg przed Kaplicą.

z Zakopanego i Częstochowy

pwd. Sonia Róża Stach