16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostało między innymi przekazane  Nuncjuszowi Apostolskiemu, Ministrowi Spraw Zagranicznych, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministrowi Administracji i Cyfryzacji, do Ministerstwa Obrony Narodowej.

16 grudnia harcerze Hufca Pruszków wraz z naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą oraz zastępcą naczelnika ZHP hm. Krzysztofem Budzińskim zanieśli Betlejemskie Światło Pokoju do minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas. Pani Minister odbierając Światło podkreśliła rolę ruchu harcerskiego w kształtowaniu postaw młodego pokolenia. Po podzieleniu się opłatkiem harcerze obiecali, że za rok znów odwiedzą ministerstwo, przynosząc Betlejemski Ogień.

Betlejemskie Światło Pokoju zagościło u Nuncjusza Apostolskiego ks. abp. Celestino Migliore. Po modlitwie w kaplicy i wspólnym zaśpiewaniu kolęd przyszedł czas na tradycyjne przełamanie się opłatkiem oraz życzenia, które ksiądz arcybiskup składał w języku polskim. Dziękując za przekazanie Światła z Betlejem abp. Celestino Migliore pobłogosławił harcerzy na dalszą służbę.

Delegacja ZHP wraz z zastępcą naczelnika ZHP hm. Krzysztofem Budzińskim przekazała Światło ministrowi Administracji i Cyfryzacji Michałowi Boniemu. Podczas spotkania Minister, który ma stopień podharcmistrza, opowiadał o czasach, gdy był aktywnym instruktorem ZHP w Hufcu Praga Południe.

W Ministerstwie Obrony Narodowej sekretarzowi stanu Czesławowi Mroczkowi Światło przekazał zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński. Podczas wigilijnego spotkania obecny był biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. W swoim przemówieniu min. Mroczek wielokrotnie nawiązywał do idei Betlejemskiego Światła Pokoju podkreślając, że tradycja przekazywania Światła w Ministerstwie Obrony Narodowej ma wyjątkowe znaczenie.

Betlejemski Płomień dotarł także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Harcerki i harcerze przekazali Światło na ręce ministra Radosława Sikorskiego. Spotkanie wigilijne odbyło się w gronie najbliższych współpracowników Ministra, gdzie głównym tematem podziękowań była mijająca Prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Pan Minister podziękował serdecznie harcerzom za ich służbę i podejmowane działania oraz życzył wszystkim wesołych świąt.

Delegacja ZHP przybyła z Betlejemskim Światłem Pokoju do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas kameralnego spotkania z ministrem Bogdanem Zdrojewskim harcerze złożyli świąteczne życzenia. Pan Minister wspomniał wspólne projekty przeprowadzane wraz z ministerstwem i podziękował harcerzom za wielkie zaangażowanie w ich realizacji .

phm. Agata Grzywacz
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP