Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską spotkał się w czwartek 1 września 2011 r. z harcerzami Chorągwi Śląskiej ZHP na uroczystym apelu pod Wieżą Spadochronową w Parku Kościuszki w Katowicach. W obecności ponad 600 harcerzy i instruktorów ZHP, jak również reprezentacji Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, SHK „Zawisza” FSE, śląskiego oddziału Szarych Szeregów i młodzieży z klas wojskowych, prezydent w swym przemówieniu nawiązał do rocznicy wybuchu II wojny światowej.

KPRP 20110901 LK 037 sm

– Trzeba pamiętać o tej dramatycznej obronie, trzeba pamiętać o ludziach, którzy w sytuacji beznadziejnej dali swoją postawą, swoją walką, ten szczególny wymiar harcerskiej myśli, że wszystko to Polska – powiedział Bronisław Komorowski.

Dodał, że chciałby w tym szczególnym miejscu i szczególnym dniu, jakim jest rocznica wybuchu tej strasznej wojny 39 roku, pochylić nisko czoło przed tymi, którzy mieli odwagę i mieli determinację w walce o wolność Polski i walce o polski Śląsk do końca.

KPRP 20110901 LK 061 sm

– Jest szczególnie ważne, abyśmy wszyscy potrafili odwoływać się do tej tradycji, której symbolem jest Wieża Spadochronowa, i harcerze, i powstańcy śląscy, którzy tu walczyli o polski Śląsk w 39 roku – zaznaczył.

W uroczystości uczestniczył zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński oraz władze Chorągwi Śląskiej ZHP z jej komendantem hm. Andrzejem Lichotą.

Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy stanęli razem w harcerskim kręgu.

KPRP 20110901 LK 024 sm

phm. Karol Gzyl
instruktor Wydziału Promocji GK ZHP
fot. Łukasz Kamiński (Kancelaria Prezydenta RP)