23 września w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce odbyły się uroczystości z okazji jubileuszowych 75 urodzin Harcerskiego Ośrodka Żeglarskiego. Nad Jezioro Charzykowskie przybyło liczne grono harcerzy oraz zaproszonych gości i przyjaciół, aby wspólnie świętować jubileusz ośrodka. Honorowy patronat nad uroczystościami objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Wśród zaproszonych gości byli również: prezes WFOŚiGW w Gdańsku Danuta Grodzicka-Kozak, wiceprezes WFOŚiGW w Toruniu Wojciech Kuliński, zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński,  byli i obecni komendanci ośrodka w Funce, instruktorzy, samorządowcy z Bydgoszczy oraz Chojnic. Zaproszeni goście składali serdeczne życzenia komendantce Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP hm. Lucynie Andrysiak oraz komendantowi Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej hm. Jerzemu Gębarze. Marszałek Całbecki przekazał ośrodkowi z okazji jubileuszu  łódź żaglową.

W dniach 21-25 września Funka była gospodarzem XLV Zlotu Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, nad którym honorowy patronat objął Rzecznik Praw Dziecka oraz Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak.

Głównym punktem imprezy było wręczenie Orderu Uśmiechu kierownikowi Referatu Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej hm. Januszowi Szopie, który od 35 lat pracuje z dziećmi specjalnej troski.

Na podstawie informacji

Łukasza Ryla