Dwudniowym zlotem w Ciekotach zakończył się 53. Harcerski Rajd Świętokrzyski. 2-5 czerwca na siedmiu trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 560 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.

Hasło tegorocznego rajdu …powędruj razem z nami do krainy lat dziecinnych Stefana Żeromskiego… miało na celu przybliżenie historii regionu i pokazanie, że warto przyjeżdżać do krainy serdecznej, życzliwej, gościnnej, godnej swych ojców.

W sobotę wszyscy rajdowicze uczestniczyli w licznych imprezach przygotowanych przez  organizatorów.
W niedzielę odbył się uroczysty apel oraz wręczono nagrody najlepszym patrolom rajdowym na poszczególnych trasach. Między innymi puchar Naczelniczki ZHP otrzymał patrol z Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej im. Aleksandra Kamińskiego w Koszalinie, puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymał patrol z 1 Bordowego Szczepu DHiZ z Puław, puchar Przewodniczącego ZHP otrzymał patrol z 34 Kieleckiej Gromady Zuchowej „Strażnicy Żywiołów”.

Obecnni byli: przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski (komendant trasy I), naczelniczka ZHP hm. Małgorzatą Sinica  i komendant Chorągwi Kieleckiej hm. Dariusz Bińczak.

W swojej gawędzie Druh Przewodniczący nawiązał do 100-lecia ruchu harcerskiego i wartości, jakimi kieruje się harcerstwo. Podkreślił, że właśnie na takich rajdach widać, jak przygotowujemy do służby naszych harcerzy, widać także, jak wspaniale potrafimy się bawić.

Komendantka 53 HRŚ phm. Agnieszka Czaja-Szewera podziękowała wszystkim uczestnikom i obsługom rajdu za wspaniałą harcerska zabawę, pogodę ducha i optymizm, jakim dzielili się przez 4 dni ze wszystkim napotkanymi na szlaku osobami.

W rajdzie uczestniczyły patrole m.in. z Włocławka, Kędzierzyna Koźle, Koszalina, Nadarzyna, Świecia, Olsztyna, Staszowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Grójca,  Kielc, Ostrowca Św, Starachowic, Stalowej Woli, Łodzi, Gdańska, Puław, Ostrowa Wielkopolskiego, Janowa Lubelskiego i Nowej Dęby.

hm. Małgorzata Ślaska
komendantka Hufca Starachowice im. Stanisława Staszica