8 lipca na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu odbył się zlot z okazji jubileuszu 50-lecia Harcerskiej Akcji Zamonit. W imprezie wzięło udział blisko 800 osób, w tym ponad 720 uczestników akcji. Podczas zlotu swoje kolejne posiedzenie miała Śląska Rada Przyjaciół Harcerstwa.

Zlot został zainaugurowany uroczystym apelem, podczas którego naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica wręczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzacie Handzlik laskę skautową – Honorowe Wyróżnienie Niezawodnemu Przyjacielowi ZHP. Wręczone zostały także Odznaczenia Za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej wyróżniającym się instruktorom oraz przyjaciołom naszej Chorągwi.

Po apelu Naczelniczka ZHP i wicewojewoda śląski Piotr Spyra odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą twórcom i uczestnikom Harcerskiej Akcji Zamonit, którą następnie poświęcił ks. Andrzej Stasiak – duszpasterz harcerzy zagłębiowskich. Otwarto także wystawę "Moja harcerska przygoda na Zamonicie" oraz odbyła się prezentacja monografii Zamonitu.

hm. Anna Peterko
zastępczyni komendanta Chorągwi Śląskiej