I stało się: padły magiczne słowa, rodem z olimpiady, o otwarciu 22. Światowego Jamboree Skautowego. Tym samym oficjalnie rozpoczął się największy zlot skautowy prawie 40 tysięcy uczestników ze 156 krajów świata, w tym ponad 630 harcerzy z Polski.

zlot kgzyl (1)

We czwartek 28 lipca o godzinie 21.00 rozpoczęła się Ceremonia Otwarcia 22. Światowego Jamboree Skautowego w Szwecji. Skauci z całego świata uczestniczyli w niesamowitym widowisku pokazującym w skrócie historię Szwecji, wypełnionym śpiewem, tańcem, pokazami akrobatycznymi czy też tańcem z ogniem. Do harcerzy kilka słów skierował między innymi naczelnik skautów brytyjskich – znany z programów survivalowych Bear Grylls. Tradycyjnym elementem ceremonii otwarcia była parada flag krajów uczestniczących w danym jamboree. Naszą flagę nieśli: Patrycja Wrzosek i Dawid Pastwik.

zlot kgzyl

Cały dzień przed otwarciem zlotu polscy harcerze spędzili na poznawaniu terenu Jamboree, wykańczaniu swoich obozowisk oraz pogłębianiu międzynarodowych znajomości. W odwiedziny na Jamboree przybyli harcerze z drużyn wodnych oraz harcerska wyprawa rowerowa z Łodzi.

zlot kgzyl (2)

Od jutra rozpocznie się cykl zajęć programowych przygotowanych dla harcerzy. 29 lipca zacznie też w pełni funkcjonować Namiot Polski – nasze stoisko na „skautowym expo”.

phm. Mateusz Cebula
zastępca komendanta kontyngentu ds. promocji i informacji