24 sierpnia na Błoniach krakowskich na terenie Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa Kraków 2010 na uroczystym apelu kończącym zlot zebrali się uczestnicy i kadra dziewięciodniowego radosnego spotkania prawie dziesięciu tysięcy harcerek, harcerzy, instruktorów i seniorów harcerskich, w tym także przedstawicieli organizacji harcerskich działających poza Polską oraz organizacji skautowych.
W trakcie apelu, który prowadził komendant zlotu hm. Krzysztof Budziński, przeglądu reprezentacji chorągwi ZHP dokonał przewodniczący hm. Adam Massalski. Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica serdecznie podziękowała wszystkim komendantom gniazd i komendzie zlotu za wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie i przeprowadzenie zlotu.
Hm. Budziński przekazał dyplom z podziękowaniami ppłk. Stanisławowi Wilkowi, komendantowi garnizonu Kraków, który na co dzień bardzo aktywnie pomagał komendzie zlotu w przeprowadzeniu imprezy. Apel zakończono odśpiewaniem Hymnu Harcerskiego i opuszczeniem flagi państwowej.

Niestety pogoda, która nie rozpieszczała nas w czasie całego zlotu, i tym razem sprawiła uczestnikom imprezy sporo kłopotu. Padający lekko w trakcie apelu deszcz przeszedł w rzęsistą ulewę. Zwijanie namiotów i wyjazd większości harcerzy był bardzo utrudniony.

Zapowiedziano, że kolejny zlot ZHP odbędzie się na 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego w roku 2018. Być może władze harcerskie zdecydują o organizacji zlotu wcześniej – za cztery lata.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP