Od 13 do 18 lipca odbył się XXXIX Ogólnopolski Harcerski Zlot Grunwaldzki, poświęcony 600. rocznicy bitwy w roku 100-lecia harcerstwa a także 65. rocznicy powstania Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. W zlocie uczestniczyło ponad 2700 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów ze wszystkich chorągwi ZHP w Polsce a także harcerze i skauci z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Norwegii.

Uczestnicy zlotu brali udział w uroczystościach 15 lipca oraz Apelu Grunwaldzkim 17 lipca, organizowanym przez samorząd wojewódzki i gminy Grunwald oraz Związek Harcerstwa Polskiego, a także w widowiskach organizowanych przez bractwa rycerskie.

Zlot stanowił podsumowanie programu, realizowanego we Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich w 2005-2010 "Grunwaldzkie Wyzwania", związanego z historycznymi tradycjami grunwaldzkimi. W czasie uroczystego apelu na Wzgórzu Pomnikoweym 17 lipca naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica nadała 183 jednostkom ZHP Odznaki i Tytuły Drużyny Grunwaldzkiej. Grupa instrukorów została wyróżniona odznaczeniami państwowymi, harcerskimi i regionalnymi oraz Odznaką Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP. W czasie apelu Wspólnota Druzyn Grunwaldzkich skierowała do wszystkich harcerzy i instruktorów "Grunwaldzkie Wici".

W czasie zlotu zorganizowano szereg zawodów, zajęć kulturalnych, grunwaldzkie "czuwanie", poświęcone renesansowi Znaku Zawiszy oraz "Ogniobranie". Drużynowi i instruktorzy w czasie Wielkiego Sejmiku Drużyn Grunwaldzkich w ocenili realizację dotychczasowego programu i wyznaczyli zadania na przyszłość.

Zlot odwiedzili: przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski, naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, członkowe Rady Naczelnej ZHP, Głównej Kwatery, CKR, byli naczelnicy ZHP – hm. Ryszard Wosiński i hm. Ryszard Pacławski, liczni komendanci chorągwi, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Mszę polową otwartą dla całego społeczeństwa odprawił Jego Eminencja abp sen. hm. Edmund Piszcz.

hm. Barbara Bogdańska-Pawłowska
przewodnicząca Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich