19 września W Szklarskiej Porębie zakończył się XVIII Harcerski Ogólnopolski Górski Rajd Granica”, w którym wzięło udział prawie 500 harcerek i harcerzy. W apelu kończącym rajd wzięła udział naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Tegoroczny rajd był częścią programu „100 lat z harcerską lilijką” – obchodów w Chorągwi Dolnośląskiej stulecia harcerstwa, pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego Marka Łapińskiego.

W rozkazie komendantki chorągwi hm. Barbary Matuszewskiej, ogłoszonym z okazji zakończenia rajdu, czytamy:
Dzisiaj u progu kolejnego stulecia Związek Harcerstwa Polskiego staje wobec wyzwań współczesnego świata. Chcemy nadal czerpać z naszej historii i tradycji, pielęgnować i rozwijać harcerskie ideały by jednocześnie rozwijać naszą organizację w sposób nowoczesny, odpowiadający na wyzwania i potrzeby młodego pokolenia XXI wieku.
Aby sprostać temu niełatwemu zadaniu, wspólnie musimy wyznaczyć nowe kierunki działań. Niech  obchody 100-lecia harcerstwa w każdym środowisku będą okazją do rozmów i stawiania pytań o przyszłość ruchu harcerskiego.

W Rajdzie „Granica” I miejsce w pionie harcerskim zajął Patrol Siódemka z Hufca Lubin, zaś w pionie wędrowniczym 108 WDSH Czerwonych Beretów z Hufca Wrocław.

Szczególne słowa podziękowania komendantka choragwi skierowała do burmistrza Szklarskiej Poręby Arkadiusza Wichniaka i komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej płk. Grzegorza Budnego.

Zapraszamy do galerii foto.

na podstawie materiałów Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

hm. Adam Czetwertyński