W dniach 18-19 grudnia 2010 r. w Warszawie odbyło się V zebranie Rady Naczelnej ZHP. W obradach, prócz członków Rady, uczestniczyli członkowie Głównej Kwatery, przewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej, przewodniczący Naczelnego Sądu Harcerskiego, a także komendanci chorągwi: Kujawsko-Pomorskiej, Mazowieckiej, Stołecznej, Warmińsko-Mazurskiej i Wielkopolskiej. W zebraniu uczestniczył również przewodniczący Rady Chorągwi Stołecznej ZHP.

Na początku obrad Rada Naczelna wysłuchała informacji o bieżącej działalności Głównej Kwatery ZHP od ostatniego zebrania zwykłego Rady oraz informacji na temat przebiegu zjazdów chorągwi. Ponieważ Chorągiew Lubelska ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogła odbyć swojego zjazdu w terminie, Rada umożliwiała odbycie tego zjazdu w styczniu 2011 r.

Następnie Rada zajęła się rozpatrzeniem wniosków o unieważnienie wyborów i uchwał zjazdów chorągwi. Do rozpatrzenia Rada przyjęła wnioski dotyczące Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej, Stołecznej i Dolnośląskiej. Rozpatrzenie pozostałych – w stosunku do Chorągwi Białostockiej, Podkarpackiej i Wielkopolskiej – z uwagi na brak dokumentacji, Rada postanowiła rozpatrzyć na kolejnym swoim zebraniu. Członkowie Rady odbyli długą dyskusję na temat unieważnienia wyboru komendantów, którzy pełnią nieprzerwanie swoje funkcje przynajmniej od 2000 r. Zgłaszane przez członków Rady wątpliwości dotyczyły z jednej strony intencji XXXIII Zjazdu ZHP i zapisów zawartych w uchwale wprowadzającej zmiany do Statutu ZHP, z drugiej wykładni Statutu ZHP dokonanej przez Naczelny Sąd Harcerski. W swojej ocenie Rada była bardzo podzielona. W głosowaniu – nieznaczną liczbą głosów – Rada nie stwierdziła nieważności uchwały w sprawie wyboru hm. Lucyny Andrysiak na funkcję komendantki Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej, nie stwierdziła również nieważności uchwały w sprawie wyboru hm. Waldemara Kowalczyka na funkcję komendanta Chorągwi Stołecznej ZHP. Wniosek w sprawie wyboru Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej został wycofany przez wnioskodawcę. Rada rozpatrzyła również dwa inne wnioski dotyczące Chorągwi Stołecznej ZHP.

W dalszej części Rada zajęła się sprawami finansowymi. Podsumowano spotkanie władz ZHP, które odbyło się 25 września 2010 r. Wysłuchano informacji Skarbnika ZHP na temat realizacja spłaty przez chorągwie zaległych składek członkowskich za lata 2002-2008 oraz na temat opłacania należnych składek do organizacji międzynarodowych. Rada przyjęła nowe zasady i sposób finansowania władz ZHP, w których określono m.in. miesięczną opłatę każdej chorągwi w wysokości 300 zł na funkcjonowanie Muzeum Harcerstwa oraz 10% od sprzedaży nieruchomości. W kwestii składek członkowskich żadna z trzech propozycji Skarbnika ZHP nie zyskała akceptacji Rady – składki w 2011 r. będą zbierane na dotychczasowych zasadach. W konsekwencji Główna Kwatera wycofała projekt budżetu, kierunków działania oraz planów operacyjnych na rok 2011.

Sobotnie obrady Rady Naczelnej ZHP zakończyły się spotkaniem przy Betlejemskim Świetle Pokoju oraz kolędach.

W niedzielę Rada dyskutowała na temat Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Wiele kontrowersji wzbudziły plany Głównej Kwatery powołania fundacji na bazie dotychczasowego CWM. Członkowie Rady zgłaszali swój niepokój w związku z możliwością utraty majątku ZHP.

Następnie Rada podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie uczczenia 30. rocznicy utworzenia Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego – ruchu programowo-metodycznego ZHP, który swoim programem odnowy harcerstwa wpisał się w ogólnonarodowy, wielki zryw prowadzący do Wolności.

Rada przyjęła nowelizację uchwały w sprawie wyróżnień i nagród w ZHP, a także zmieniła termin przeglądu dokumentów pod kątem zgodności z „Systemem pracy z kadrą w ZHP”.

W trakcie swoich obrad Rada zapoznała się ponadto z:
– informacją Głównej Kwatery ZHP w sprawie przygotowania Strategii rozwoju ZHP na lata 2012-2017, działaniami związanymi z odwołaniem od unieważnienia ochrony patentowej krzyża harcerskiego, a także sprawami związanymi z protektoratem Prezydenta RP,
– informacją przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego o przygotowaniach nowego Statutu ZHP oraz zjazdu nadzwyczajnego, który odbędzie się w 2011 r. w sprawie strategii, statutu oraz programu Związku,
– informacją i oceną Głównej Kwatery ZHP oraz wnioskami Komisji RN ds. Zewnętrznych Warunków Funkcjonowania Organizacji na temat Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa „Kraków 2010”,
– informacją o udziale ZHP w 10. Zlocie Skautów Europy Środkowej „Concordia 2010”,
– prezentacją przygotowań polskiego kontyngentu do Światowego Jamboree Skautowego, które w 2011 r. odbędzie się w Szwecji.

hm. Rafał M. Socha
wiceprzewodniczący ZHP