W miniony weekend odbyło się Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP, będące w tym roku jedną z imprez towarzyszących Jarmarkowi Wojewódzkiemu, organizowanemu przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Łódzcy harcerze opanowali ulicę Piotrkowską, przede wszystkim pasaż Rubinsteina, gdzie rozbili prawdziwy harcerski obóz, do którego zapraszali do wspólnej zabawy wszystkich, zwłaszcza najmłodszych. Malowanie twarzy, strzelanie z łuku, pokazy pierwszej pomocy to tylko część zabaw i aktywności ruchowych zaproponowanych przez harcerzy. Do zabawy włączył się m.in. prezydent Łodzi Tomasz Sadzyński.

W piątkowy wieczór władze wojewódzkie oraz harcerskie a także setki harcerek i harcerzy byli gośćmi klubu Wytwórnia, gdzie obejrzeli widowisko muzyczne „Opowieść o stuletnim dębie”, czyli historii ruchu harcerskiego.

W sobotę harcerze brali udział w grach tematycznych: ekologicznej „Zielone harcowanie”, kulturalno-historycznej „Łódź wielokulturowa”, sportowej „Olimpijski Ogień” i naukowej „100 odkryć harcerskich. Nauka to potęga”. Patrole mogły skorzystać z wodnych atrakcji na basenie, odbyć trening Krav Magi, spróbować swych sił na ścianie wspinaczkowej, odwiedzić łódzkie muzea i teatry. Po południu na Rynku Starego Miasta odbył się happening – konsumpcja urodzinowego tortu na 100-lecie, po której została wykonana wspólna pamiątkowa fotografia. Wieczorem łodzianie zostali zaproszeni na koncert zespołów: „Pod Dudą” oraz „EKT Gdynia”.

Niedzielę harcerze rozpoczęli mszą świętą w Parku Staromiejskim celebrowaną przez ks. abp. Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego, od lat niezawodnego przyjaciela łódzkich harcerzy. Z tej okazji hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP, wręczył księdzu metropolicie Laskę Skautową dla Niezawodnego Przyjaciela ZHP. Ksiądz biskup bardzo praktycznie wykorzystał prezent od harcerzy i udzielił nim, zamiast pastorałem, swojego błogosławieństwa.
Później w Rynku Starego Miasta odbył się apel chorągwi, w którym wzięło udział ponad 1000 harcerzy, instruktorów i znakomitych gości. Honorowe odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa otrzymali m.in. wiceprezydent miasta  Łodzi, phm. Wiesława Zewald i firma Interservis.

Na zakończenie święta kilkuset harcerzy wzięło udział w paradzie Jarmarku Wojewódzkiego, która przybrała w tym roku szaro-zielony kolor harcerskiego munduru.  Przygrywała im harcerska orkiestra dęta z Hufca ZHP Uniejów.

100 przystanekwawa

phm. Magdalena Suchan