Późnym popołudniem 14 grudnia w imieniu ZHP naczelniczka hm. Małgorzata Sinica oraz komendant Chorągwi Stołeczznej hm. Waldemar Kowalczyk podczas mszy świętej w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu przekazali Betlejemskie Światło Pokoju metropolicie warszawskiemu ks. kard. Kazimierzowi Nyczowi.

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju stała się po 1989 r. w Polsce jednym elementów przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – powiedział w homilii kardynał Nycz. – Przekazujecie to światło, aby przypomnieć wszystkim, że Ten, który się narodził w Betlejem, jest światłem świata. Przypomina o tym ta świeca. Jest ona symbolem Tego, który mówił o sobie: Ja jestem światłem świata i nikt, kto ma to światło, nie będzie chodził w ciemności.

Przed mszą harcerze z Chorągwi Stołecznej oraz kilku chorągwi z całego kraju przekazali przygotowane przez siebie paczki żywnościowe i paczki ze słodyczami. Trafią one do dzieci z rodzin, które ucierpiały wskutek tegorocznych powodzi.

Po mszy na placu przed kościołem św. Anny licznie zgromadzeni instruktorzy i harcerze z chorągwi Białostockiej, Kujawsko-Pomorskiej, Mazowieckiej i Stołecznej zapalili w swych lampionach Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość zakończyła się wielkim harcerskim kręgiem.

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP