Kilkuset uczestników Programu STOP18!, w tym samorządowców, policjantów i strażników miejskich z województwa dolnośląskiego, działa na rzecz poprawy przestrzegania zakazu sprzedaży papierosów niepełnoletnim. 9 września rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji znakowania sklepów z papierosami. To efekt nowelizacji ustawy tytoniowej, która zacznie obowiązywać już w listopadzie. Większość sprzedawców nie przestrzega prawa, mimo że za sprzedaż papierosów osobom do lat 18 grozi im do 5000 zł grzywny.

Udział w tegorocznej edycji programu biorą sieci dystrybucyjne i handlowe Ruch, Kolporter, E.Leclerc, Real, Tesco, Żabka i WSS Społem Praga Południe, PKN Orlen i Shell, firma tytoniowa Philip Morris Polska, organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie „U Siemachy", Komitet na rzecz Dzieci w Polsce „KONARD", Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Założenia Programu propagują stowarzyszenia handlowe: Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu
i Usług, Polska Izba Handlu. Program STOP18! wspierają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

W tym roku do programu zgłosiło się kilkadziesiąt drużyn harcerskich ZHP. W konferencji prasowej w ramach Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych 9 września wzieła udział phm. Magdalena Suchan, kierownik Wydziału Promocji GK ZHP.

Informacje na temat Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży a także materiały edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl.

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP.