Dyrektor regionu europejskiego WAGGGS Penelope Cooper oraz dyrektor finansowa WAGGGS Liz Sell były gośćmi Głównej Kwatery ZHP w sobotę i niedzielę 29-30 maja. W trakcie długo oczekiwanego spotkania dokładnie wyjaśniono sytuację finansową ZHP, która od wielu miesięcy uniemożliwia przekazywanie do WAGGGS składek członkowskich i jest przyczyną zawieszenia ZHP w prawach organizacji członkowskiej WAGGGS. Poza finansowym zostały omówione inne obszary funkcjonowania ZHP, w tym kształcenie i program. Penelope i Liz z zainteresowaniem obejrzały pakiety i broszury programowe, wydane w ostatnim czasie przez Główną Kwaterę. Na podstawie udzielonych przez nas informacji został wypełniony kwestionariusz oceny, który jest ważnym narzędziem współpracy i komunikacji WAGGGS z organizacjami członkowskimi.

Dyrektor finansowa i regionalna zapewniły, że władze Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek, podobnie jak uczyniły to w lutym władze WOSM, zamierzają zawrzeć z ZHP specjalną umowę dotyczącą zaległych składek, która umożliwiłaby powrót do praw członkowskich w momencie uruchomienia mechanizmu spłat. Umowa miałaby trzy elementy – terminarz wpłat, deklarację umorzeń i deklarację solidarnej pomocy ze strony WAGGGS.

W tej chwili jest jednak za wcześnie, aby określić, od kiedy taka umowa mogłaby wejść w życie. Obie strony muszą najpierw zgromadzić więcej informacji i przedstawić propozycje, które będą w dalszym ciągu konsultowane i – w przypadku WAGGGS – potwierdzone decyzją komitetu finansowego, który będzie obradował w lipcu. Możliwe więc, że w drugiej połowie roku dojdzie do kolejnej wizyty.

W spotkaniu uczestniczyli: naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica, skarbnik hm. Lucjan Brudzyński, członkini GK ZHP ds. programu hm. Emilia Kulczyk-Prus oraz – oczywiście – komisarze zagraniczni ZHP hm. Inga Rusin i hm. Rafał Bednarczyk i kierowniczka WZA hm. Ewa Lachiewicz-Walińska.

hm. Ewa Lachiewicz-Walińska.
kierownik Wydziału Zagranicznego GK