Drużyny i szczepy Hufca Warszawa Praga Północ im. Batalionu Wigry oraz zaproszeni goście posadzili swoje dęby w Parku Bródnowskim, tworząc aleję Harcerstwa. Uroczystość odbyła się 29 maja br. z okazji obchodów 100-lecia harcerstwa. Była to okazja do spotkania harcerskich pokoleń, władz miasta Warszawy i Dzielnicy Targówek ze środowiskami hufca.
– Dziękuję że jesteście! – takimi słowy zwrócił się do zebranych zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński, nawiązując do popularnej bajki o Kubusiu Puchatku, gdzie Prosiaczek zapytał Kubusia Puchatka: – Puchatku? – Tak, Prosiaczku? – Nic – rzekł Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę. – Chciałem się tylko upewnić, czy jesteś… Podziękowania te miały bardzo osobisty charakter. Prezydent wspominał swoje czasy w harcerskim mundurze, właśnie w praskim hufcu. Dziękował, że nadal jesteśmy, działamy i pełnimy służbę.

Do harcerskiej służby nawiązał także radny Witold Harasim, przewodniczący komisji Inwestycji, rozwoju i ochrony środowiska, przypominając wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy – katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i powódź.

Jak zapowiedzieli radni przy alei zostanie postawiony głaz narzutowy z wyrytym napisem, że drzewa zostały zasadzone staraniem harcerzy z Hufca Warszawa Praga Północ.

Wigierczycy w krótkim, ale bardzo emocjonalnym wystąpieniu podziękowali za możliwość uczestniczenia w uroczystości i posadzenia drzewa wigierskiego. – Żywe pomniki żyją w pamięci dłużej niż te z kamienia. Dęby dożywają kilkuset lat – dodali nie kryjąc wzruszenia.

Dąb władz miasta stołecznego Warszawy zasadził hm. Włodzimierz Paszyński. Dąb władz Dzielnicy Targówek zasadzili zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek hm. Jędrzej Kunowski i Witold Harasim. Dąb władz Chorągwi Stołecznej komendant chorągwi hm. Waldemar Kowalczyk. Dąb komendantów hufca Praga Północ hm. Grzegorz Chwiłoc–Fiłoc, hm. Jarosław Białkowski, hm. Piotr Chorąży, hm. Bartosz Kowalewski. Dąb Izby Pamięci i Tradycji Hufca hm. Wit Jozenas z przyjaciółmi. Posadzono także dąb Wigierczyków i dąb Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

hm. Jędrzej Kunowski
stołeczny korespondent serwisu regiony.zhp.pl