31 sierpnia w Gdańsku podsumowano Rok Historii Najnowszej w edukacji – projekt zainicjowany w roku szkolnym 2009/2010 prez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W spotkaniu udział wzięli między innymi: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Danuta Wałęsowa oraz naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica i komendant Chorągwi Gdańskiej hm. Bogdam Mierzejewski.

– Cieszę się, że plonem kończącego się roku szkolnego są nie tylko materiały edukacyjne, ale przede wszystkim większa świadomość historyczna polskich uczniów – powiedziała w czasie spotkania minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.
Inicjatywa miała na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat najnowszych wydarzeń, które były istotne dla kształtowania się demokratycznej Polski.

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Kilkadziesiąt instytucji zajmujących się edukacją historyczną, które utworzyły koalicję na rzecz historii najnowszej w edukacji, wspólnie przygotowywało różnorodne działania, organizowało konferencje i konkursy. Jednym z koalicjantów projektu było Muzeum Harcerstwa.

na podstawie informacji MEN

hm. Adam Czetwertyński