23 maja, tydzień temu, minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall i naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica podpisały w Tczewie porozumienie między Ministrem Edukacji Narodowej a Związkiem Harcerstwa Polskiego.
W porozumieniu w par. 1 napisano, iż Minister Edukacji Narodowej uznaje Związek Harcerstwa Polskiego za ważnego partnera szkół i placówek oświatowych w wychowaniu dzieci i młodzieży, wzbogacającego proces wychowawczy polskiej szkoły i realizującego swoje cele statutowe przez własny program i system metodyczny.

Dla instruktorów ZHP sformułowanie, iż praca drużyny harcerskiej wzbogaca proces wychowawczy szkoły, jest jasne, ale w porozumieniu zapisano, iż uważa tak Minister Edukacji Narodowej. Ta wypowiedź niekwestionowanego w oświacie autorytetu może dla komend hufców być bodźcem, który pozwoli na odnowienie partnerskich relacji w wielu szkołach, także tych, w których dziś Związek Harcerstwa Polskiego nie działa. Komendy hufców pokazując dzisiejszą opinię MEN na temat ZHP będą mogły przystąpić do intensyfikacji działań i przywrócenia działalności organizacji we wszystkich placówkach edukacyjnych.

Pełny tekst porozumienia między Minister Edukacji Narodowej a Związkiem Harcerstwa Polskiego można przeczytać na stronie dokumenty.zhp.pl w dziale porozumienia.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP