We wtorek 17 sierpnia 2010 r. na Rynku Głównym hejnałem odegranym przez harcerza z wieży Kościoła Mariackiego, w obecności Donalda Tuska prezesa Rady Ministrów RP, Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, Stanisław Ciechanowski, p.o. kierownika UdSKiOR, Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka oraz prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Miasta Krakowa, zainaugurowaliśmy święto polskiego harcerstwa.

Premier zwrócił się do zgromadzonych harcerzy ciepłymi słowami: „Zwracam się do elity młodego pokolenia – do harcerzy. Jestem wzruszony widokiem tysięcy młodych ludzi, którzy reprezentują ten ruch. Ludzi, którzy pokazują, co znaczy zanurzone w tradycji, ale również na wskroś nowoczesne służenie Ojczyźnie.

Polscy harcerze to młodzi, czasami bardzo młodzi, ludzie, dla których te najprostsze i najświętsze słowa, jakie zna polski język nie brzmią pusto. Być polskim harcerzem to powód do niekłamanej dumy – chcę to powiedzieć, jako premier rządu i reprezentant Państwa Polskiego. Te sto lat to historia bezinteresownego poświęcenia dla Polski i jej mieszkańców.

W ostatnich miesiącach widziałem Was, harcerze, w tych wszystkich miejscach, które wymagały skupienia, odwagi i ciężkiej pracy. Widziałem Waszą bezinteresowność, mądre twarze, ale także uśmiech. Dawaliście nadzieję.

Te 100 lat to piękne narodziny, dramatyczne wydarzenia, odbudowa Ojczyzny.To lata budowy wolontariatu, jakiego świat nie widział. Dlatego z taką satysfakcją i nadzieją patrzę na Was tutaj, w Krakowie. (…) Harcerzami bądźcie jak najdłużej, całe swoje życie. Kiedy patrzę na Was przez te lata, także przez swoje dzieciństwo i młodość – też byłem zuchem i harcerzem – myślę sobie: O ile lepszy i piękniejszy byłby świat, gdybyśmy wszyscy byli harcerzami”.

Po uroczystościach na Rynku Krakowskim, premier Donald Tusk w towarzystwie Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury, Stanisław Ciechanowski, p.o. kierownika UdSKiOR, Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka i harcerzy z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej przespacerował na teren harcerskiego miasteczka na Błoniach. Tam uczestniczył w zajęciach dotyczących liderowania oraz w zajęciach sprawnościowych, m.in. spróbował swoich sił strzelając (celnie) z łuku. Następnie wraz ze wszystkimi zgromadzonymi zjadł harcerski obiad, przygotowany przez zastęp służbowy z Hufca ZHP Tuchola.

phm. Magdalena Suchan
rzecznik prasowy Zlotu