14 lipca w Krakowie w przeddzień 600. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem i 100-lecia odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego z udziałem prezydent Republiki Litewskiej Darii Grybauskaite oraz prezydenta-elekta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego pod pomnikiem złożono kwiaty oraz w Zamku Królewskim na Wawelu uroczyście otwarto wystawę "Na znak świetnego zwycięstwa", upamiętniającą bitwę grunwaldzką.

Na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego zabrzmiała Bogurodzica. Przypomniano obecnym historię bitwy oraz jakie znaczenie miało to zwycięstwo dla wielu pokoleń Polaków. Następnie Dyrektor Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka zaprezentował jubileuszowe monety wydane z okazji 600. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście zwiedzili wystawę, gdzie zobaczyć można m.in. wizerunki zwycięzców spod Grunwaldu – portret Witolda, Wielkiego Księcia Litewskiego, który przyjechał z Wilna, wizerunki Jagiełły, wśród których znajduje się obraz odkryty podczas kwerendy w kapitularzu katedry sandomierskiej (prawdopodobnie jest to najstarszy portret Władysława Jagiełły), repliki chorągwi, rękopis "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza i wiele innych cennych eksponatów. Wystawa będzie czynna do 30 wrzesnia.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego hm. Adam Masalski, hm. Małgorzata Sinica, hm. Krzysztof Budziński oraz hm. Emilia Kulczyk-Prus.

hm. Emilia Kulczyk-Prus
członkini GK ZHP