26 września, na dzień przed 71 rocznicą przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji i przyjęcia przez niego kryptonimu Szare Szeregi, podczas uroczystości, która w południe odbyła się na rondzie u zbiegu ulic Raszyńskiej, Wawelskiej i al. Żwirki i Wigury, na cokole pomnika Lotnika odsłonięto kotwicę – replikę tej, którą 2 maja 1942 r. wymalował „Rudy" (instruktor odbity z rąk Niemców w słynnej akcji pod Arsenałem w marcu 1943 r., legenda Polski Podziemnej). Pomnik Lotnika stał wtedy u wylotu al. Szucha, gdzie mieściła się komenda Gestapo, więc był to czyn niezwykle ryzykowny.

W „Kamieniach na szaniec" Aleksander Kamiński tak opisał to wydarzenie: „By zamiar wprowadzić w czyn, zdecydował pogasić wszystkie lampy na placu Unii Lubelskiej i w mroku ciemności wymalować kotwicę. Tymczasem w ostatniej chwili licho przyniosło mistrza od gaszenia i zapalania ulicznych latarń. Ten najpierw zdumiał się, widząc ciemny plac, a potem pośpiesznie zaczął zapalać lampy. Kiedy wreszcie odszedł, była za piętnaście minut dziesiąta, to znaczy za kwadrans zaczynała się godzina policyjna. O ponownym zgaszeniu lamp mowy już być nie mogło. Trzeba było albo zaniechać roboty, albo natychmiast malować kotwicę. Rudy, wyjmując swe wieczne pióro, począł iść szybko ku pomnikowi. Już podszedł, skacze na stopnie i gdzieś wysoko w górze zaczyna malować. Gdy to robi, na placu panuje zwykły o tej porze i w tym miejscu ruch. Jeżdżą tramwaje, przejeżdżają auta, śpieszą do domów dziesiątki zapóźnionych przechodniów".

Pomnik zniszczyli Niemcy, wojnę przetrwał cokół. W 1967 r. pomnik zrekonstruowano i przeniesiono na skrzyżowanie al. Żwirki i Wigury z Wawelską.  Cokół był już wtedy bez znaku Polski Walczącej. Kotwicę odsłoniętą w dniu wczorajszym na pomniku ufundował druh Tymoteusz Duchowski  „Motek".

Pośród zgromadzonych byli min. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski i gen. Stefan Bałuk (autor zdjęcia kotwicy na pomniku Lotnika wykonanego w 1942 r.), Barbara Borkowska (siostrzenica Janka Bytnara Rudego). Główną Kwaterę ZHP reprezentowała hm. Emilia Kulczyk – Prus.

hm. Emilia Kulczyk – Prus
członkini GK ZHP