10 listopada organizacje harcerskie zostały zaproszone do Pałacu Prezydenckiego na wyjątkowe spotkanie. Pierwszą jego część stanowiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej zaciągnięcie warty przed Pałacem Prezydenckim przez polskich żołnierzy w sierpniu 1915 r.

Drugą zaś stanowił harcerski kominek patriotyczny w ogrodzie pałacowym, którego prowadzenie prezydent RP Bronisław Komorowski oddał Związkowi Harcerstwa Polskiego, czyli organizacji, w której zarówno on jak i jego małżonka zdobywali młodzieńcze szlify liderskie.  Wspólny kominek rozpalili przedstawiciele władz organizacji harcerskich i akademickich oraz prezydent Komorowski. Zaszczytne centralne miejsce na świeczniku zajął znicz z Ogniem Niepodległości, który w Jubileuszowej 10 Sztafecie Rowerowej przywieźli z Kostiuchnówki na Ukrainie harcerze z Hufca ZHP w Zgierzu. Nie zabrakło wzniosłych pieśni patriotycznych, ale okraszonych ciepłymi opowieściami pary prezydenckiej. Prezydent Komorowski opowiedział o tym jak dziadek zafundował mu pieśń „Legiony” w wykonaniu „Orkiestry z Chmielnej”, zaś Pani prezydentowa przywołała wspomnienia dotyczące piosenki „Zielony płomień”.

2010 11 10 m.suchan 149 sm

Patriotyczne spotkanie w ogrodzie prezydenckim zakończyło się ciepłym posiłkiem oraz rozmowami i wspólnymi fotografiami z parą prezydencką. Najmłodsi i najbardziej rezolutni harcerze byli mile zaskoczeni tym, jak chętnie zarówno prezydent Komorowski jak i jego żona rozmawiali o harcerstwie.

Niewykluczone, że głowa państwa stała się dziś harcerskim wzorem dla wielu ze zgromadzonych adeptów skautingu.

W spotkaniu uczestniczyły władze ZHP: hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP, hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP oraz członkowie Głównej Kwatery ZHP: hm. Emilia Kulczyk-Prus, hm. Rafał Bednarczyk oraz hm. Grzegorz Woźniak. W kominku uczestniczyły reprezentacje środowisk ZHP z chorągwi łódzkiej, mazowieckiej oraz stołecznej (hufce ZHP: Łódź-Polesie, Płońsk, Pruszków i Zgierz) stanowiące najliczniejszą grupę spośród wszystkich organizacji,

Tego samego wieczoru członkowie Głównej Kwatery ZHP oraz reprezentacje środowisk  Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczyły w Capstrzyku Niepodległości na skwerze przy Dowództwie Garnizonu Warszawa, gdzie Ogień Niepodległości, przekazany na ręce Ministra Bogdana Klicha, zapłonął także pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP