Od 2 sierpnia trwa X Zlot Skautów i Skautek Europy Środkowej ConCordia 2010. W Parku Skautowym pod Budapesztem obozowało ponad tysiąc skautów, w tym 159 harcerek, harcerzy i instruktorów z ZHP. Komendantką polskiej reprezentacji jest hm. Agnieszka Pospiszyl.

W trakcie zlotu uczestnicy zorganizowani byli w międzynarodowych podobozach, które nazywały się tak, jak kolejne zloty: Fenix, Eurocor, San, Carpathia, Tatracor, Orbis, Silesia. Najciekawszym podobozem był San, w którym między innymi zbudowano bez użycia gwoździ wielki okrągły stół dla 120 osób a w środku podest, na którym można palić ognisko.

Skauci wzięli udział w wielu zajęciach, między innymi w wiosce wyszehradzkiej, gdzie reprezentacja każdego z czterech państw naszej grupy proponowała interesujące spędzenie czasu (Polacy na przykład malowanie klamerek i wykonywanie własnymi rękami ruskich pierogów). Odbywały się zawody sportowe, walki na miecze, strzelanie z łuku, liczne zajęcia manualne, podjęto zadania skautowej służby, skauci wzięli udział w zwiedzaniu Budapesztu, wycieczkach pieszych, uczyli się  tańców ludowych, mieli zajęcia na Dunaju i nad Dunajem, prezentowali na estradzie poszczególne państwa, słuchali koncertów.. Opisanie wszystkich zajęć zajęłoby kilka stron druku.

7 sierpnia na terenie zlotu spotkali się komisarze zagraniczni organizacji skautowych państw grupy wyszehradzkiej. ZHP reprezentował hm. Rafał Bednarczyk.

9 sierpnia skauci zakończyli biwakowanie pod Budapesztem i rozjechali się na wizyty domowe po całych Węgrzech. 11 sierpnia spotkają się w stolicy Węgier na uroczystości zakończenia imprezy.

Kolejny zlot skautów Europy Środkowej organizować będą skauci słowaccy.

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP