16 września w Starym Folwarku nad Wigrami w siedzibie Muzeum Wigier hm. Bogusławowi  Kowalewskiemu, komendantowi ośrodka "Perkoz", wręczono nagrodę im. Alfreda Lityńskiego, przyznaną za całokształt osiagnięć w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Konkurs organizowany jest co roku przez grupę instytucji województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i ma na celu wyłonienie jednego laureata najbardziej zasłużonego w ochronie środowiska na terenie tych dwóch województw.

Alfred Lityński, wielki naukowiec i świetny organizator, którego imię nosi nagroda, w 1920 r. założył i prowadził nad Wigrami Stację Hydrobiologiczną. Stacja przez pierwsze 7 lat istnienia mieściła się w małym drewnianym budynku w Płocicznie, następnie została przeniesiona do nowego murowanego budynku w Starym Folwarku, w którym funkcjonowała do II wojny światowej. W budynku tym mieści się dziś Muzeum Wigier.

We wniosku, wysłanym przez Komendę Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, wymieniono osiągnięcia druha Kowalewskiego, m.in. opracowanie programu edukacji ekologicznej „Zielone Szkoły” (wzięło w nim udział do tej pory 17 tys. dzieci) i opracowanie koncepcji, pozyskanie środków z Funduszy Norweskich Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wdrożenie oraz bieżąca realizacja Projektu „Harcerska Natura” (łącznie prawie 7,5 tys. uczestników). Działania te zostały docenione przez kapitułę nagrody.

Serdeczne gratulacje, druhu Bogusławie!

hm. Adam Czetwertyński
instruktor Biura GK ZHP