Dziś o godzinie 4.45 na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wziął w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele świata polityki, nauki i sił zbrojnych. Współorganizatorem uroczystości, w których uczestniczyło około 300 harcerzy z Trójmiasta a także z dalszych części Polski, był Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa. Harcerze pełnili służbę pamięci oraz służby porządkowe i medyczne. Jak co roku w uroczystościach wzięła udział naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica.

Uroczystości były końcowym akordem XV Zlotu Westerplatte Hufca Gdańsk-Portowa. Zlot jest ogólnopolską, otwartą imprezą, na którą co rok Hufiec Gdańsk-Portowa zaprasza środowiska harcerskie z całej Polski. W tegorocznej edycji Zlotu wzięło udział ok. 180 osób, w tym reprezentacja Hufca Węgierska Górka. Przez kilka dni zlotu wszystkie drużyny w trakcie gier miejskich, terenowych i fabularnych poznawały historię sierpniowych i wrześniowych dni z 1939 r., historię Gdańska i Westerplatte, brały udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Tegoroczną, jubileuszową edycję zlotu swoim patronatem objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał Piotr Stocki. Uczestników zlotu 31 sierpnia odwiedziła druhna Naczelnik.

XV Zlot Westerplatte już za nami. Wszystkich, którzy chcą przeżyć przygodę na Zachodnim Przyczółku, zapraszamy za rok.

phm. Artur Lemański
komendant Hufca ZHP Gdańsk-Portowa