14 czerwca w warszawskiej Galerii Porczyńskich medal i dyplom honorowy Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla hm. Jadwigi Luśniakówny, przyznany przez jerozolimski Instytut Jad Waszem za pomoc udzieloną Żydom podczas II wojny światowej, z rąk Ambasadora Izraela Zvi Rav-Ner odebrała dyrektor Muzeum Harcerstwa hm. Katarzyna Traczyk.

Odznaczona pośmiertnie druhna Jadwiga całym swoim życiem świadczyła o niezwykłej postawie instruktorskiej. Była biblotekarką, nauczycielką, komendantką Pomorskiej Chorągwi Harcerek w latach trzydziestych. W czasie hitlerowskiej okupacji udzieliła pomocy m. in. obecnemu wiceprezesowi Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu" Tomaszowi Protowi oraz jego matce.

Tuż po wręczeniu odznaczenia dh Piotr Prot, który był wnioskodawcą, wspomniał ją w kilku słowach. W uroczystości wręczenia uczestniczyli między innymi komendantka Chorągwi Podkarpackiej ZHP hm. Władysława Domagała, przewodnicząca Komisji Historycznej Chorągwi Podkarpackiej ZHP hm. Małgorzata Jarosińska oraz delegacje harcerek z ZHP i ZHR.

hm. Katarzyna Traczyk
dyrektor Muzeum Harcerstwa