Inauguracja obchodów 90. rocznicy harcerstwa w Tucholi, mająca miejsce 3 września, stała się doskonałym przedłużeniem atmosfery Jubileuszowego Zlotu w Krakowie, pięknym akcentem rozpoczynającym kolejny rok harcerski i okazją odwiedzenia Hufca Tuchola przez Naczelnika ZHP. W trakcie uroczystego koncertu hm. Małgorzata Sinica wręczyła symboliczne laski skautowe – honorowe wyróżnienia „Niezawodnemu Przyjacielowi” staroście tucholskiemu Piotrowi Mówińskiemu oraz burmistrzowi Tucholi Tadeuszowi Kowalskiemu. W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Rady Powiatu Tucholskiego, Rady Miejskiej, komendantka Chorągwi Kujawsko–Pomorskiej hm. Lucyna Andrysiak, lokalne władze oświatowe, rodzice, liczne grono sympatyków, sponsorów, przedstawiciele mediów oraz blisko 300 zuchów, harcerzy i instruktorów wraz z Komendą Hufca ZHP Tuchola.

Druhna Naczelnik podkreśliła, że podwójne wyróżnienie tego młodego – bo restytuowanego w 2007 roku środowiska, które osiąga już blisko pół tysiąca członków i stało się w pełni samodzielne (pod względem finansowym, bazowym, kadrowym) i dynamiczne w działaniu – jest wyrazem podziękowania zarówno dla pracy harcerzy, ale szczególnie dla tych wszystkich, którzy harcerzom podają pomocna dłoń, na których wypróbowaną przyjaźń zawsze można liczyć.

W dalszej części swojej wizyty w Borach Tucholskich druhna Naczelnik zasiadła przy ognisku w gronie licznie zgromadzonych harcerzy, rozpoczynającym Rajd Rodzinny i Zlot Hufca Tuchola, i zapoznała się z możliwościami realizacji różnorodnych zadań programowo–organizacyjnych ZHP na tym terenie. Wizyta Naczelnika ZHP w Tucholi być może zaowocuje wkrótce cennymi dla organizacji inicjatywami. Miejsca w okolicach Tucholi bowiem przednie, środowisko prężne, a przyjaciół – dostatek.

hm. Jarosław Słoma
komendant Hufca Tuchola