23 czerwca przedstawiciele ZHP wzięli udział w konferencji „Cyfrowo wykluczeni”, zorganizowanej przez Fundację „Widzialni”. Jako partner Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50 + „Dojrzałość w sieci”, którą na konferencji reprezentowała Lidia Stępińska- Ustasiak z UPC, mogliśmy wysłuchać prelekcji osób zajmujących się pracą z osobami niewidomymi i głuchymi. Poszczególni prelegenci przedstawiali problemy, z którymi spotykają się w swojej pracy, a także z rozwiązaniami, które ułatwiają im pracę z osobami z dysfunkcjami.

W trakcie konferencji reprezentant Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przedstawił projekty rozwiązań istotnych problemów, z którymi spotykają się niepełnosprawni w codziennym życiu.

Ponadto zaprezentowały się firmy, produkujące sprzęt elektroniczny ułatwiający niepełnosprawnym normalne życie.

W trakcie konferencji ogłoszono wyniki konkursu „Strona internetowa bez barier”. Otrzymali je w kategorii stron komercyjnych Punkt Informacyjno-Opiekuńczy „Pozytywka” w Gdyni www.pozytywka.info, w kategorii stron administracji publicznej Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze za stronę www.zielona-gora.po.gov.pl. Przyznano tytuł Ambasadora Równych Szans, który otrzymała Małgorzata Żak, prezes Fundacji Polsat.

ZHP swoją obecność zaznaczyło, angażując się w organizację stoiska, na którym zaprezentowaliśmy działania Koalicji „Dojrzałość w sieci”, udostępniając zainteresowanym materiały UPC, z których korzystamy w trakcie prowadzenia zajęć Akademii e-Seniora czy też Bezpieczeństwa w sieci.

pwd. Marta Lipska
instruktorka Wydziału Promocji GK ZHP