12 grudnia przed południem pośród bajecznie ośnieżonych gór, w urokliwym kościele w Nowym Smokowcu na Słowacji na ręce naczelniczki  ZHP hm. Małgorzaty Sinicy skauci słowaccy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazanie Światła poprzedzone było mszą świętą, koncelebrowaną przez biskupa spiskiego Andreja Imricha w asyście harcerskich księży, w tym naczelnego kapelana ZHP phm. Ronalda Kasowskiego. Do Smokowca przybyli przedstawiciele kilkudziesięciu środowisk z różnych chorągwi ZHP (Dolnośląskiej, Kieleckiej, Krakowskiej, Kujawsko-Pomorskiej, Łódzkiej, Mazowieckiej i Podkarpackiej).

Światło jeszcze tego samego dnia miało dotrzeć do Krakowa i Częstochowy na uroczyste msze, zatem władze ZHP wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju przejechały do harcerskiego schroniska na Głodówce, skąd pod eskortą policji szybko dotarły do obu miast.

W Krakowie harcerze zebrali się na uroczystym apelu ok. godz. 15.00, gdzie hm. Małgorzata Sinica przekazała Światło na ręce nowo wybranego komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP  hm. Pawła Grabki. Następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli we mszy świętej w Kościele Mariackim. Mszy przewodniczył jego eminencja ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, który odebrał Światło od krakowskich harcerzy. Kardynał Dziwisz został także uhonorowany laską „Niezawodnego przyjaciela” ZHP oraz krakowskim honorowym złotym odznaczeniem Stulecia Harcerstwa. Po eucharystii delegacje środowisk ZHP odebrały Światło na Rynku Mariackim. Następnie odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięła udział hm. Małgorzata Sinica oraz ks. phm. Ronald Kasowski.

W Częstochowie w klasztorze oo. paulinów na Jasnej Górze o godz. 17.00 została odprawiona msza święta, podczas której nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystości na Jasnej Górze poprzedzone były wspólnym kolędowaniem, składaniem życzeń i wystawą prac Świątecznego Konkursu Referatu Zuchowego. Światło Pokoju tradycyjnie jasnogórskim kapłanom na ręce arcybiskupa metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka przekazał zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński. Następnie Płomieniem podzieliły się przybyłe na Jasną Górę reprezentacje środowisk ZHP, w tym reprezentacje hufców śląskich, oraz wierni. Obecny był komendant Chorągwi Śląskiej hm. Andrzej Lichota, komendantka Chorągwi Łódzkiej hm. Ewa Grabarczyk i komendantka Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej hm. Dorota Jeżowska-Olszewska.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tych wyjątkowych spotkaniach. Szczególnie gorąco dziękujemy policji, bez której msze święte oraz spotkania nie mogłyby się odbyć na czas.

Więcej na stronie: http://swiatlo.zhp.pl/

phm. Magdalena Suchan