11 listopada o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się w stolicy centralne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w nich m.in.: Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu – Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, przedstawiciele rządu  i reprezentanci parlamentu, a także generalicja, duchowieństwo, weterani, grupy rekonstrukcji historycznych i harcerze.

Uroczystość rozpoczęto podniesieniem flagi państwowej, po czym oddano 12 salw armatnich. W trakcie salw reprezentacja Hufca ZHP w Zgierzu, uczestników i organizatorów  Jubileuszowej Sztafety Rowerowej po Ogień Niepodległości, złożyli na płycie Grobu znicz z ogniem przywiezionym z Cmentarza Legionistów Marszałka Piłsudskiego  w Kostiuchnówce.

Po uroczystej zmianie posterunku honorowego wystąpił prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Następnie płytę Grobu Nieznanego Żołnierza stopniowo pokryły wieńce i wiązanki kwiatów, składanych  przez delegacje instytucji państwowych i samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i społecznych, korpusu dyplomatycznego  oraz organizacji pozarządowych.

W imieniu Związku Harcerstwa Polskiego wieniec złożyli: hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP, hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP oraz hm. Waldemar Kowalczyk, komendant chorągwi stołecznej ZHP.

Sztandar Związku Harcerstwa Polskiego wraz z drużyną sztandarową ZHP wystawioną przez szczep harcerski im. Cichociemnych z Hufca ZHP Łódź-Polesie oraz reprezentację Hufca ZHP Zgierz wziął udział w defiladzie ulicami Warszawy pośród wiwatów tłumnie zgromadzonych warszawiaków.

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP