Start Aktualności 66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Podczas uroczystości zorganizowanych z okazji 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jak co roku harcerki i harcerze oddali hołd Bohaterskiemu Miastu i poległym powstańcom. Członkowie ZHP wzięli udział w licznych uroczystościach, jakie miały miejsce w Warszawie 31 lipca i 1 sierpnia.

Drużynę Reprezentacyjną ZHP wystawiła Chorągiew Warmińsko-Mazurska (hufce Orneta i Iława). W uroczystościach wzięły też udział grupy zorganizowane z hufców Celestynów, Warszawa-Mokotów i Warszawa-Żoliborz. Harcerze wystawiali warty, uczestniczyli w służbach porządkowych, pomagali przy składaniu wieńców i kwiatów, pełnili służbę ratowniczą, pomagali przy kombatanckich pocztach sztandarowych, roznosili wodę. Służbami kierowała członkini GK ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz ZHP: naczelnik hm. Małgorzata Sinica, wiceprzewodniczący hm. Rafał M. Socha, członkowie GK hm. Lucjan Brudzyński, hm. Monika Jurecka, hm. Rafał Bednarczyk.

W sobotę 31 lipca w godzinach popołudniowych w czasie spotkanie powstańców z prezydentem-elektem Bronisławem Komorowskim i prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego ZHP wystawił drużynę sztandarową a harcerze pełnili słuzby pomocnicze.
W godzinach wieczornych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w czasie mszy świętej i apelu poległych byli obecni przedstawiciele władz ZHP. Wystawiona została drużyna reprezentacyjna, zaś grupy harcerzy (w tym HGR "Bemowo") pełniły różnorodne służby.

W niedzielę 1 sierpnia rano w czasie Uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”. ZHP wystawił służby wartownicze i pomocnicze.
W południe w trakcie uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i składania wieńców ZHP wystawił drużynę sztandarową, harcerze pełnili też służby pomocnicze.
Poczet sztandarowy lub drużynę sztandarową wystawiono też w trakcie składania wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, apelu poległych i złożenia kwiatów na Kwaterze Batalionu "Zośka", oddania hołdu powstańcom o godzinie "W" przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w trakcie uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Wolskim oraz uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.

hm. Michał Ludkiewicz
Choragiew Warmińsko-Mazurska ZHP