Zlotem w Samsonowie na terenie ruin piecowiska zakończył się 52 Harcerski Rajd Świętokrzyski. 3-6 czerwca na 6 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 400 zuchów, harcerzy i instruktorów. Hasło tegorocznego rajdu „…Świętokrzyskie, jakie cudne – tu zaczęło się życie…” miało na celu przybliżenie historii regionu i pokazanie, że to właśnie tu przed milionami lat stwór zwany tetrapodem wyszedł na ląd.

https://i0.wp.com/g.zhp.pl/files/glowna/2010/2010-hrs.JPGPuchar Naczelniczki ZHP otrzymał patrol z 8 KDH im. Zawiszy Czarnego z Kielc. Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymał patrol z Bordowego Szczepu HiZ "Przebudzenie" z Puław.
Puchar Przewodniczącego ZHP otrzymał patrol z Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej „Nutki” z Kutna.
Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego otrzymał patrol z 23 TDH „Tygrysy” z Tomaszowa Mazowieckiego.
Puchar Wojewody Kieleckiego otrzymał patrol z 17 WDH „Brzask” z Grójca.
Puchar Starosty Starachowickiego otrzymał patrol z Kręgu Seniorów ”Łysica Żubry” ze Starachowic.
Puchar Prezydenta Starachowic otrzymał patrol z 23 KDH z Kielc.
Puchar „Jędrusiowy” otrzymała 21 Wielopoziomowa DH ze Staszowa.
Nagrodę ufundowaną przez wójta Zagnańska dla najmłodszego uczestnika rajdu odebrała 9-letnia Madzia Wieczorkowska z Kutna.

Na zlocie były obecne władze harcerskie z przewodniczącym ZHP hm. Adamem Massalskim i zastępczynią komendanta Chorągwi Kieleckiej hm. Elżbietą Kubiec. Wśród przybyłych gości byli także między innymi: senior starachowickiego harcerstwa, pierwszy komendant Rajdu hm. Stefan Derlatka oraz kombatant partyzanckiego oddziału „Jędrusie” druh Jan Gałuszka „Mizerny”.

W swojej gawędzie druh Przewodniczący nawiązał do 100-lecia ruchu harcerskiego i służby, jaką od kwietnia dumnie pełnią nasi harcerze. Podkreślił, że właśnie na takich rajdach widać, jak przygotowujemy do służby naszych wychowanków.

Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar Smoleńska, powodzi i druhów, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną wartę.

Nie zabrakło akcentu związanego z obchodami 100-lecia harcerstwa, konkurs historyczny przygotował i przeprowadził hm. Maciej Wlazło. Zwyciężył patrol 51 KDH z kieleckiego Błękitnego Szczepu Dzieci Gór. Nagrody dla najlepszych w tym konkursie ufundował i wręczył druh Przewodniczący.

hm. Małgorzata Ślaska
komendantka Hufca Starachowice im. Stanisława Staszica