Centralna Szkoła Instruktorska jest wspólnotą instruktorów, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby mieć wpływ na jakość kształcenia i sposób przekazywania wiedzy instruktorom ZHP. CSI ZHP czuwa nad tym, aby kształcenie w ZHP było realizowane zgodnie z Systemem Pracy z Kadrą, Standardami Szkoleń Instruktorskich oraz Kształceniem Kadry w ZHP.

W związku z swoim rozwojem, Centralna Szkoła Instruktorska ZHP poszukuje  instruktorów na funkcje:

• instruktor-stażysta
  • instruktor wspierający
  • instruktor CSI

Prace te wymagają zaangażowania na różnych poziomach: od zaplanowania roli CSI w kształceniu, pracy z kadrą i w ogóle w ZHP, poprzez zaplanowanie każdego z projektów aż po ich realizację, w tym prowadzenie form szkoleniowych. Z tego powodu poszukujemy współpracowników, którzy mają kompetencje i chęć, by zaangażować się w prace CSI.

Propozycje współpracy w ramach sprawowania w.w. funkcji dostępne są w formacie PDF

Jeżeli czujesz, że mógł/a/byś nawiązać współpracę z CSI, masz pytania co do zasad współpracy, swoich możliwości i szans na współpracę lub chciał/a/byś od razu przedstawić swoją ofertę – prosimy o kontakt z CSI.  Prosimy o wiadomość na [email protected].

Centralna Szkoła Instruktorska ZHP – oprócz bieżącej pracy szkoleniowej i administracyjnej – prowadzi następujące projekty:

• Kursy harcmistrzowskie „COGITO” – Jedno z najbardziej rozpoznawalnych szkoleń w ZHP. Celem kursu jest zgłębianie idei stopnia harcmistrza w odniesieniu do własnej osoby, inspirowanie do ciągłego samodoskonalenia się, szczególnie nauczenie się dokonywania wyborów, podejmowania decyzji, bycia autonomicznym i wolnym; rozwijania i posiadania poglądów, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za całą organizację.
  • Projekt poszerzający ofertę szkoleń dla osób zdobywających stopień Zakłada organizację ogólnopolskich form wymiany doświadczeń poziomu harcmistrzowskiego we współpracy z SI/ChZKK.
  • „Matryca kompetencji” – przygotowanie nowego narzędzia umożliwiającego diagnozowanie kompetencji kadry instruktorskiej związku oraz użytecznego w procesie przygotowania do pełnienia funkcji instruktorskich.
  • „LIDER+” – To program szkoleń przeznaczony dla instruktorów ZHP podejmujących rolę liderów kierujących pracą różnych zespołów instruktorskich w swoich środowiskach działania: szczepach, hufcach, chorągwiach oraz we władzach naczelnych naszej organizacji. Celem programu jest doskonalenie, jakości przywództwa sprawowanego przez harcerskich liderów oraz zwiększenie skuteczności procesu pracy z kadrą w całej strukturze ZHP poprzez rozwój takich umiejętności jak:
    • efektywna komunikacja,
    • kierowanie ludźmi,
    • motywowanie,
    • zastosowanie technik liderskich w praktycznych sytuacjach wymagających kierowania współpracownikami i zespołami,
    • zastosowanie w kierowaniu zespołami instruktorskimi narzędzi zawartych w systemie pracy z kadrą.

Program LIDER + obejmuje trzy moduły tematyczne:

• Moduł I: Kierowanie ludźmi w praktyce.
  • Moduł II: Motywowanie w działaniu.
  • Moduł III: Zarządzanie systemem pracy z kadrą.
  • „Metodyk!” – Projekt szkoleniowy, który pośrednio wspiera drużynowych zarówno na początku ich wychowawczej przygody, jak i w trakcie pełnienia funkcji. W ramach projektu zrzeszona wspólnota instruktorów metodycznych, działających na różnych poziomach organizacji, chce na bazie wspólnie wypracowanych standardów, wspierać kadrę każdej z metodyk, a przede wszystkim drużynowych. Projekt zakłada dwa moduły szkoleniowe:
    • „Metodyk! Kształcenie” – kurs dla kadry kształcącej drużynowych.
    • „Metodyk! Wsparcie” – kursy namiestników i instruktorów referatów metodycznych poziomu chorągwi.
  • „Wood Badge” – Projekt zakładający wspieranie SI/ChZKK we prowadzeniu chorągwianych kursów podharcmistrzowskich Wood Badge oraz skupiony na budowie i rozwijaniu wspólnoty kadry Wood Badge.
  • Program włączenia szkoleń specjalnościowych i specjalistycznych w „główny nurt” harcerskiego kształcenia, włącznie z OKK.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich instruktorów zainteresowanych współpracą z naszym zespołem. Bardzo chętnie przywitamy Was w CSI – na krócej, dłużej lub na zawsze.