Kilka dni temu, w dniach 27-31 sierpnia, odbyła się 16. Afrykańska Konferencja Skautowa, czyli najważniejszy, odbywający się co trzy lata, zjazd Afrykańskiego Regionu Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).

Jest to pierwsza z konferencji regionalnych zaplanowanych na lata 2015-2016, które poprzedzają odbywającą się w Baku 41. Światową Konferencję Skautową w 2017 r.

Obserwatorzy z Polski mieli podwójne zadanie. Oprócz uczestnictwa w spotkaniach konferencyjnych i wsłuchiwania się w plany, potrzeby i wyzwania poszczególnych krajów, ważnym wyzwaniem było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z każdą narodową organizacją skautową obecną na konferencji. Rozmowy prowadzone z komisarzami zagranicznymi oraz naczelnikami tych organizacji miały na celu zebranie opinii o poprzednich Światowych Jamboree Skautowych oraz uzyskanie informacji o problemach, które stoją przed organizacjami w celu lepszego dopasowania oferty Polski dotyczącej organizacji XXIII Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2023 r.

Podczas dwóch dni pracy konferencyjnej polskim obserwatorom udało się porozmawiać z przedstawicielami wszystkich obecnych organizacji skautowych. Ponadto rozpoczęto dyskusję o współpracy w międzynarodowym, europejsko-afrykańskim projekcie współpracy skautowej o nazwie Unguvu. Projekt ten po uzyskaniu dofinansowania z Komisji Europejskiej rozpocznie się z początkiem 2016 roku.

Podczas konferencji zorganizowanych zostało kilka tur warsztatów, głównie informacyjnych, dotyczących realizacji planu 3-letniego dla regionu w różnych obszarach, m.in. budowania umiejętności przywódczych wśród lokalnych liderów, rozpoznawalności i marki skautingu, a także o światowych programach: Messengers of Peace, Scouts of the World Award, World Scout Environment Programme i pomysłach na ich realizację. Region rozpoczął pracę nad bardzo ambitnym planem rozwoju liczebnego i programowego na lata 2016-2018.

W niedzielę, 30 sierpnia wybrano również nowych członków Afrykańskiego Komitetu Skautowego. Zostali nimi instruktorzy wywodzący się z organizacji skautowych z Madagaskaru, Republiki Południowej Afryki, Kenii i Ghany. Przedstawiciele ZHP osobiście pogratulowali wszystkim wybranym.

Warto nadmienić, że podjęto również wstępną dyskusję o wsparciu Africa Scout Foundation ze strony ZHP oraz pierwszy raz w historii dwoje instruktorów z ZHP poprzez indywidualną donację środków stało się członkami Africa Scout Foundation.

W Afrykańskiej Konferencji Skautowej uczestniczyli obserwatorzy z Polski: członek Głównej Kwatery ZHP i szef Zespołu Projektu „Jamboree 2023” (JPT) hm. Karol Gzyl, członek Komitetu Organizacyjnego Kandydatury Jamboree 2023 hm. Lucjan Brudzyński, instruktorka Wydziału Zagranicznego – szefowa Międzynarodowej Grupy Kontaktowej (JPT) phm. Agnieszka Siłuszek, instruktorka Wydziału Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP i Międzynarodowej Grupy Kontaktowej (JPT) pwd. Magdalena Noszczyk i specjalny doradca JPT ds. Afryki Robert Zduńczyk (prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia, współautor propozycji programowej „Teraz Afryka!”).

Mimo jedynie dwóch dni obecności na konferencji uczestnicy oceniają to wydarzenie jako owocne dla budowania relacji z Regionem Afrykańskim. Długie godziny rozmów, warsztatów i prezentacji przyniosą efekty – już pojawiły się pomysły na realną współpracę z krajami regionu afrykańskiego. Trzymamy kciuki!

Udział w konferencji sfinansowany został ze środków publicznych w ramach programu przygotowań kandydatury ZHP do organizacji XXIII Światowego Jamboree Skautowego POLSKA 2023 w Gdańsku – Mieście wolności.