Prawie 100 młodych i charyzmatycznych instruktorów ZHP, 40 godzin intensywnej pracy, tysiące pomysłów, miliony słów, a wśród nich jedno najczęstsze – Jamboree. Za nami drugie spotkanie Zespołu Projektu „Jamboree 2023”, które odbyło się w dniach 13-15 marca we Wrocławiu.

W ubiegłym roku powołany został zespół, którego zadaniem jest przygotowanie kandydatury do organizacji przez ZHP Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Pierwsze spotkanie miało miejsce w listopadzie 2014 roku i było czasem na zapoznanie się z projektem oraz zaplanowanie pierwszych działań. Po kwartale pracy zespół spotkał się ponownie, by podsumować swoje działania, porozmawiać  i stworzyć plan na kolejne trzy miesiące.

Nie bez przyczyny spotkanie odbyło się we Wrocławiu – to właśnie tam w przyszłym roku odbędzie się Jamboree Europy Środkowej (Central European Jamboree). Sobotnie przedpołudnie minęło wolontariuszom na rekonesansie miejsca, w którym odbędzie się CEJ. Odbyło się także spotkanie w całości poświęcone temu wydarzeniu, gdzie przedyskutowano rozmieszczenie przestrzenne, przedstawiono ogólne założenia programowe, a także koncepcję promocji. Prace koncepcyjne są już na zaawansowanym etapie i niedługo ukażą się pierwsze szczegółowe informacje.

Wszyscy spotkali się także na sesji plenarnej, podczas której każda z dziesięciu grup przedstawiła i podsumowała swoje dotychczasowe działania. Kilkadziesiąt osób, w zaledwie trzy miesiące wykonało ogrom pracy – stworzyło publikacje i materiały wizualne związane z promocją projektu, nawiązano międzynarodowe kontakty, zrekrutowano wolonatriuszy… Bardzo ważną częścią spotkania była praca w poszczególnych grupach roboczych projektu, na którą przeznaczono kilkanaście godzin. W trakcie zbiórki omówiono także działania promocyjne zaplanowane na najbliższe Światowe Jamboree Skautowe, które na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się w Japonii.

Przygotowania kandydatury ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego objęte są gwarancjami rządowymi, realizację których koordynuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kolejne spotkanie plenarne – w czerwcu.