Dobiegł końca 42. Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Przez ostatnie dwa tygodnie blisko 800 osób z Polski i zagranicy, brało udział w przesłuchaniach, a także warsztatach, które poszerzały ich wiedzę oraz umiejętności.

Wczoraj odbył się Koncert Galowy, który podsumował pracę młodzieży uczestniczącej w tegorocznym Festiwalu. Niewątpliwie, było to wspaniałe widowisko, które w Kielcach będziemy wspominać przez cały następny rok. Rozdano także nagrody – 42 edycja wydarzenia zaowocowała blisko 60 wręczonymi Jodłami!

Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej to ogromne wydarzenie, którego organizatorem jest ZHP Chorągiew Kielecka. Ze względu na jego czas trwania, ilość uczestników oraz różnorodność warsztatów to ogromne i wymagające wydarzenie. Dlatego tworzy je prawie 100 osób (harcerzy, instruktorów oraz pedagogów)! Wspomagane jest przez blisko 50 instytucji oraz firm.

W tegorocznej edycji uczestniczyło blisko 800 osób z całej Polski, Ukrainy, Białorusi i Estonii. Dodatkowo z roku na rok jest ich coraz więcej!

Przez ostatnie dwa tygodnie młodzież brała udział w warsztatach z dziedzin takich jak: taniec, śpiew, gra na instrumentach, aktorstwo czy organizacja wydarzeń kulturalnych. Niemal codziennie odbywały się także koncerty na kieleckim Rynku. Uczestnicy mogli też pozwiedzać najpiękniejsze miejsca województwa świętokrzyskiego – umożliwiło to Harcerskie Biuro Turystyczne.

W tym roku zajęcia wzbogaciły moduły towarzyszące:
„Culture Scout Camp” – obóz harcerski stworzony w centrum miasta, w którym mogli brać udział harcerze z całej Polski oraz zagraniczni skauci.
Pozostałe zostały skierowane do uczestników Festiwalu, a także wszystkich chętnych mieszkańców Kielc. Były to zajęcia takie jak:

„Design się kręci!” – warsztaty z projektowania, na których uczestnicy dzięki recyklingowi tworzyli przydatne rzeczy. W tym roku były to chroniące przed nadmiarem wakacyjnego słońca, namioty!

„Młodzi dobrze ROCKujący” – zajęcia muzyczne, związane z graniem muzyki rockowej. Brali w nich udział przede wszystkim amatorskie zespoły z województwa świętokrzyskiego oraz osoby grające na instrumentach takich jak: gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, instrumenty klawiszowe.

„Obudź w sobie film” – warsztaty filmowe, uczące młodzież jak wykorzystywać nowoczesną technologię, aby nagrywać dobre jakościowo filmy. Bardzo ważny był związany z warsztatem konkurs „Młody Film”. Jego uczestnicy tworzyli dwuminutowe nagrania, których tematem przewodnim była szeroko rozumiana kultura.
Tegoroczny zwycięski film możecie obejrzeć tutaj.

Krótko podsumowując – działo się! Zachęcamy wszystkich do przyjechania do Kielc w przyszłym roku! 43. Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej już niebawem!

Żeby tego nie przegapić, warto śledzić naszego Facebooka.
Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądała tegoroczna edycja festiwalu zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz na nasz kanał na Youtube.

W przyszłym roku też się zakręci!