1 sierpnia to jeden z najważniejszych dni dla każdego harcerza. Jak co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie zapalone światełko pamięci na grobach Bohaterów, Harcerek i Harcerzy Szarych Szeregów.

Muzeum Harcerstwa zaprasza wszystkich na Powązki Wojskowe o godzinie 18:00, aby wspólnie oddać hołd pamięci Druhnie harcmistrzyni Rzeczypospolitej Jadwidze Falkowskiej przy jej grobie w Alei Zasłużonych w kwaterze 27 A.

„Jaga”, „Ludwika”, „Zdzisława” urodziła się 13 listopada 1889 r. w Twerze. Była jedną z założycielek polskiego harcerstwa dziewcząt, nauczycielką, działaczką społeczną i harcmistrzynią Rzeczypospolitej. Urodziła się w Rosji, a studiowała we Lwowie, gdzie w 1911 r. po raz pierwszy spotkała się z żeńskim skautingiem. W tym samym roku zajęła się organizowaniem dziewczęcych drużyn skautowych w Małopolsce. Rok później została komendantką drużyn żeńskich i objęła III Lwowską Drużynę Skautową im. Emilii Plater po Oldze Drahonowskiej. Przed wojną organizowała drużyny w Wilnie, Warszawie i Poznaniu, a w Moskwie zajęła się polskimi drużynami na wychodźstwie. Od 1919 r. należała do składu pierwszego Naczelnictwa ZHP.

W latach dwudziestych była dwukrotnie komendantką Chorągwi Warszawskiej Harcerek, później pełniła funkcję Naczelniczki Głównej Kwatery Żeńskiej ZHP. W latach 1942-1944 pełniła funkcję zastępczyni szefa Wojskowej Służby Kobiet AK.

Zginęła 7 sierpnia 1944 r. zastrzelona przy al. Niepodległości 223 przez żołnierzy brygady RONA.