W sobotę 23 maja na Intercampie spotkali się pełnomocnicy komendantów chorągwi ds. zagranicznych, instruktorzy Wydziału Zagranicznego (WZA) i Międzynarodowej Grupy Kontaktowej (ICG) oraz koordynatorzy projektów współpracy zagranicznej na szczeblu Głównej Kwatery, razem blisko 30 osób.

Zdecydowana większość z obecnych pełniła zadania na Intercampie – komendantka zlotu, szefowa programu, szefowa IST, członkowie komendy polskiego kontyngentu. Nieliczni z nas pojawili się na zlocie jako goście. Uważamy za duży sukces i powód do satysfakcji, że udało nam się zebrać w jednym miejscu i czasie, i to w dodatku podczas najważniejszego przedsięwzięcia międzynarodowego, realizowanego na terenie Polski w roku 2015.

Spotkanie było kolejnym krokiem do poznania się i zintegrowania różnych grup instruktorskich, funkcjonujących w obszarze ZAGRANICA na szczeblu krajowym. Grupy te przenikają się na różne sposoby. Każda osoba przedstawiła się. Szefowie projektów opowiedzieli o tym, czym się zajmują i na jakim etapie są realizowane przez nich zadania oraz zapowiedzieli zbliżające się przedsięwzięcia.

Zaczęliśmy od programu Free Being Me i dalej potoczyły się kolejne tematy: Japonia 2015, Uganda (ogłoszenie o zlocie i forum młodzieży ukaże się wkrótce na zhp.pl), Aktywni Obywatele Świata, pomarańczowy szlak na Zlocie Kadry, warsztaty z mówienia o skautingu realizowane w regionie Azji i Pacyfiku, JOTI i 20-lecie powrotu do WOSM i WAGGGS.

Szczególny wydźwięk miały dwa wystąpienia: dotyczące obozu w Beit Sahour – Beacie i Bartkowi towarzyszył skaut z Palestyny Hanna Hawwash oraz zlotu CEJ 2016 we Wrocławiu, którego komendantka Julka stanęła obok inicjatorki i komendantki pierwszego powojennego CEJ-a Michali „Kačy” Rocmanovej, naczelniczki czeskiego skautingu.

Jesteśmy przekonani, że praca naszego zespołu ma służyć rozwojowi całego Związku i stwarzaniu możliwości współpracy międzynarodowej wszystkim jego członkom.

Spotkanie prowadziła kierowniczka Wydziału Zagranicznego hm. Ewa Lachiewicz-Walińska.

Na zdjęciu: uczestnicy spotkania; brakuje Perły i Kluski, które wybiegły wcześniej do zadań zlotowych. Autor: phm. Joanna Polewska, która dzięki opóźnionej migawce też jest na zdjęciu:-)