Zobacz jamboree w Japonii oczami Małgorzaty Dziubak – uczestniczki programu Młodych Korespondentów WJS2015:

W większości kultur niedziela jest uważana za dzień odpoczynku, który różni się od pozostałych dni tygodnia. Na Jamboree niedzielny program również przybrał inna formę i rozpoczął się pod nazwą „Dnia Kultur”. W odstępstwie od codziennych bloków proponowanych przez organizatorów, dziś to my- uczestnicy, w swoich drużynach zorganizowaliśmy południową część dnia.

Każda drużyna na terenie swojego obozu miała okazję przedstawić swój kraj. Najbardziej popularną formą były degustacje narodowych potraw. W ten sposób mijając stoiska zaledwie kilku krajów można było poczuć się jak podczas wycieczki dookoła świata. Nasza reprezentacja przebierała się za ważne postacie z polskiej historii i sportu oraz za bohaterów legend. Ponadto uczyliśmy skautów języka polskiego i malowaliśmy na ich policzkach polskie flagi.

Poza degustacją, interesującym elementem Dnia Kultur była możliwość obserwowania jak w danych regionach ludzie ubierają się i świętują. Bez problemu można było  porównać codzienne zwyczaje w swoim kraju, do tych z reszty świata. Tu warto wspomnieć, że większość z nas w tym przypadku może mówić o sobie jako o „młodym ekspercie” w tej dziedzinie, ponieważ braliśmy udział w programie home hospitality. Polega on na tym, że harcerze spędzają kilka dni w gościnie u jednej z japońskich rodzin. Mój zastęp zrobił to przed zlotem, więc teraz porównujemy swoje spostrzeżenia związane z kulturą gospodarzy.

„Siedząc przy stole do wysokości kolana, przy którym nie ma krzeseł, nie byłem pewien czy na pewno przyjmuje dobrą pozycję. Okazało się jednak że Japończycy doskonale rozumieją to, że jesteśmy z innej kultury i u nas wiele czynności codziennych może się różnić” – mówi przedstawiciel harcerzy.

Po południu, gdy obozy wróciły do swojego codziennego trybu, razem z innymi uczestnikami udaliśmy się na arenę.  Między przemowami zaproszonych gości, na scenie prezentowali się  wokaliści, tancerze, a nawet zawodowy pilot, który swoje umiejętności pokazał nam w powietrzu. Popołudniowe show było pamiętnym zakończeniem tego pełnego atrakcji dnia.